“Cokolwiek Myślisz
Pomyśl odwrotnie.”

Paul ARDEN

14.06.2019

Przepis na twórczą zabawę

Plastelina to wdzięczna masa, która pozwala na stworzenie wszystkiego, co podpowie wyobraźnia. I chociaż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że lepienie z plasteliny to po prostu dobra zabawa, której wynikiem są przeróżne figurki, to przynosi ono zdecydowanie więcej korzyści. 
 

plastelina-prima-art
 

Razem z plasteliną Prima Art najmłodsze dzieci mogą poznawać zasady tworzenia barw, łączyć kolory podstawowe tworząc pochodne, rozjaśniać kolory białą plasteliną i przyciemniać czarną. Obserwowanie tych procesów na pewno rozbudzi ciekawość każdego malucha. Dobrym pomysłem będzie także wyklejanie konturów. Nieco starsze dzieci mogą z powodzeniem tworzyć kształty i łączyć je w figurki (na przykład przedstawiające ulubione zwierzęta). W poszukiwaniu inspiracji zajrzeć można do sieci, jednak najbardziej oryginalne i niezwykłe będą figurki stworzone w oparciu o wyobraźnię. Używając plasteliny w połączeniu ze zwykłym słoikiem zarówno najmłodsze, jak i starsze dzieci mogą stworzyć na przykład piękny wazonik lub pojemnik do przechowywania drobiazgów.
 

plastelina-prima-art-2
 

plastelina-prima-art-4
 

Aby zapewnić komfort zabawy, warto przygotować miejsce, w którym dziecko będzie mogło swobodnie ugniatać plastelinę, tworząc przy tym pożądane kształty. Najprostszym rozwiązaniem jest podłożenie dużego arkusza papieru i zabezpieczenie go na przykład taśmą, aby się nie przesuwał. Łatwą do sprzątnięcia powierzchnią będzie również zwykła cerata. 

Lepienie z plasteliny nie tylko rozwija kreatywność i zdolności manualne, uczy również dokładności i cierpliwości. Oczywiście korzyści zależą od wieku małego artysty, ale bez względu na wszystko jest to bardzo rozwijająca zabawa.